8. decembrī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 8.a klases skolēni apmeklēja Medicīnas muzeju.
Izcili atklājumi, sava laika tradīcijas un pārliecības, spilgtas personības — muzeja ekspozīcija izstāsta medicīnas attīstības stāstu.
Mēra skartas mājas, kājas amputācijas un sodu izpildes ainas sagaida apmeklētājus vienā no populārākajām muzeja ekspozīcijas daļām — viduslaiku pilsētā. Raganu prāvas, alķīmiķi, dzīvsudraba tvaika vannas un pat slīkoņu atdzīvināšana ar nikotīna klizmām atrodamas muzeja seno un vērtīgo grāmatu ilustrācijās.
19. gadsimta medicīnas profesionalizāciju un zinātnes izrāvienus demonstrē gan dažādi instrumenti un aparāti, gan personības. Muzeja īpašs lepnums ir mikrobiologa un Nobela prēmijas laureāta Iļjas Mečņikova priekšmetu kolekcija. Taču zinātnes attīstībā nozīme ir ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem, visbiežāk gan tikai eksperimentu objektu lomā. Padomju ārsta Demihova transplantācijas eksperimenta rezultāts — “divgalvainais suns” — ir tapis tieši pēc muzeja pasūtījuma.
Zobārstniecības krēslu kolekcija ļaus iztēloties sevi pagātnes stomatoloģisko pacientu lomā, bet kosmosa kolekcija iedvesmos iepazīt dzīvi bezsvara stāvoklī.
Skolēnu atsauksmes:
Man parasti nepatīk tēmas saistītas ar medicīnu, bet medicīnas muzejā, pateicoties lieliskajam gidam, to visu var iemācīties un uzzināt kuriozā un jautrā veidā. (Matīss)
Man patika stāstījums par slimībām un to sekām. (Anna)
Man likās interesanti, jo uzzināju daudz ko jaunu. (Emīlija)
No visas ekskursijas man vislabāk patika stāsts par diviem suņiem, kas salikti kopā. (Edgars)
Patika, kā tas gids stāstīja par slimībām. Vispār man patika kā viņš vadīja šo pasākumu, jo viņš tā ļoti aktieriski visu pasniedza. (Viktorija)
Man medicīnas muzejā patika, kad stāstīja pa bioloģiju, piemēram, cik cilvēkam ir kauli. (Diāna)
Man ļoti patika tās vietas kuras ir saistītas ar dzīvniekiem. Manuprāt, kādreiz cilvēki pret dzīvniekiem izturējās ļoti slikti un nežēlīgi. Ar dzīvniekiem veica eksperimentus medicīniskiem novērojumiem. (Sendija)
Visvairāk man patika gleznas un skelets. (Evelina)