Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 30. janvārī 9., 10., 11. klašu audzēkņi noskatījās režisora Viestura Kairiša jauno filmu “Pilsēta pie upes”, kas veidota pēc G.Janovska tāda paša nosaukuma romāna motīviem. Filma stāsta par Latvijas vēsturi laika posmā no 20. gadsimta sākuma līdz 2.pasaules kara beigām. Tas ir periods, kad mūsu valsts piedzīvoja tik daudz – tā sauktos Ulmaņlaikus, padomju okupāciju, deportācijas, nacistu iebrukumu un holokaustu.
Skolēnu atziņas par filmu:
“Man filma patika. Varbūt sākums mazliet par lēnu, bet, kad sāka mainīties varas, bija spēcīgi. Ļoti emocionālas vairākas vietas – kad nevainīgus bērnus ved nošaut, kad nošauj Zislu, kā viens otru glābj, un tautībai nav nozīmes. Pāri visam cilvēcība.” (Dainis)
“Man amizanta likās Oktobra revolūcijas svinēšana ar lozungiem, urā saucieniem.” (Kārlis)
“Kaut arī filmā atainoti dažādi vēsturiski notikumi, tā nav filma par vēsturi, bet gan jauna vīrieša Anša dzīvi, viņa izvēli un rīcību dažādu vēsturisku notikumu laikā. Filma uzdod jautājumu : “Vai ir iespējams saglabāt cilvēcību tik necilvēcīgos apstākļos?” (Ieva)
“Filmā tiek parādīts, kā Ulmaņlaikus nomaina padomju okupācija, tad nacistu režīms. Tiek parādīts holokausts un deportācijas. Šai filmā nav attēlotas lielas kara ainas, bet gan tas, kā visi šie vēstures notikumu iespaidoja mazpilsētiņas iedzīvotāju dzīvi. (Helvijs)