Pirmdiena, 1.aprīlis
Pēc garā lidojuma ierodamies Trabzonā - lielākajā pilsētā Turcijas Melnās jūras reģionā. Mūs viesmīlīgi sagaida skolēni un skolotāji no Ortahisar Kanuni Anadolu liceja.
Esam apburti no Trabzonas valdzinājuma, iespaidīgajām kalnu ainavām un vietējo iedzīvotāju viesmīlības. Kad esam sasveicinājušies un iepazinušies ar projekta partneriem no pārējām dalībvalstīm - Čehijas, Itālijas, Portugāles un Spānijas - dodamies ceļā uz Uzungolas ciematu Trabzonas reģionā.
Ceļā uz Uzungolu piestājam “Surmene” tējas ražotnē. Mūs sagaida tradicionālajos tautas tērpos ar dziesmām un dejām. Viesmīlīgie ražotnes darbinieki mūs palutina ar gardo tēju. Gaisā virmo jautrība. Sasniedzot Uzongolas ciematu, mums aizraujas elpa – paveras burvīga kalnu ieleja un brīnumskaista ezera ainava. Uzongolas ciemats ir iecienīts tūristu apskates objekts. Pagājušogad to apskatīt ir devušies vairāk kā 500 000 tūristu. Uzongolā ieturam gardas pusdienas, nobaudot tradicionālos Trabzonas reģiona ēdienus. Ceļš mājup. Mūs viesmīlīgi sagaida viesģimenes. Piedzīvojumiem bagāta diena.
Otrdiena, 2. aprīlis
No rīta ierodamies Kanuni Anadolu licejā. Skolas audzēkņi mūs viesmīlīgi sagaida, sniedzot sirsnīgu un brīnumskaistu koncertu – skan jautras dziesmas, tiek dejotas tradicionālās krāšņās turku dejas, tiek spēlēts teātris, noris dzejas lasījumi. Skolēni atveido ainas no pasaulslavenā dramaturga Viljama Šekspīra traģēdijas “Romeo un Džuljeta”, kā arī ainas no franču pasakas “Skaistule un briesmonis” .
Skolas gaiteņos izveidota “literatūras aleja”. Uz skolas sienām var apskatīt kreatīvas un kodolīgas kolāžas par pasaulslaveniem literātiem, gaiteņos izvietoti informatīvi materiāli un brošūras par pasaulslaveniem literāriem darbiem.
Pēcpusdienā apmeklējam Trabzonas vēstures muzeju, Literatūras muzeju, Gulbaharhatun mošeju.
Guvām plašāku priekštatu par Trabzonu, kā arī par Turciju, tās kultūru.
Vakarā skolēni no Kanuni Anadolu liceja Trabzonas Nacionālajā teātrī sniedz brīnišķīgu teātra izrādi par laulības dzīves šķēršļiem.
Trešdiena, 3.aprīlis
No rīta visi satiekamies viesnīcā.
Plkst.9.00 skolas zālē sākas dzejoļu prezentācijas. Katras valsts komanda - Portugāles, Čehijas, Spānijas, Itālijas, Turcijas un Latvijas - runā savs valsts slavenāko dzejnieku dzejoļus vai savus uzrakstītos dzejoļus.
Katra komanda sevi izcili prezentē.
Tūlīt pēc prezentācijas mēs dodamies kafijas pauzē. Skolotāji un skolēnu dodas skolas pagalmā, kur paveras fantastisks skats uz jūras piekrasti. Kafijas pauze ilgst 30 minūtes, un pēc tās mēs dodamies ceļā uz Sumelu.
Sumelā mēs ierodamies pulksten 12.00. Laika apstākļi ir burvīgi, laiks ir silts un saulains. Sumela ir grieķu pareizticīgo klosteris, kas veltīts Jaunavai Marijai Melnkalnā. Sumelas klosteris ir viena no visskaistākajām vietām, ko līdz šim bijām apskatījušas Turcijā. Skats ir ievērojams un neaizmirstams. Mēs fotografējam skaisto ūdenskritumu, kas atrodas netālu no restorāna. Visi -skolotāji un skolēni- pusdienojam ‘’Restorānā pie Dzelmes’’. Restorānā mēs nobaudām Turcijas nacionālos ēdienus – lēcu zupu, lavašu, turku kebabu.
Vēlā pēcpusdienā atgriežamies viesnīcā. Vakarā mēs dodamies iepazīt Trabzonas vecpilsētu, vēlā vakarā atgriežamies pie viesģimenēm.
Ceturtdiena, 4.aprīlis
Rīts sākas ar mūziklu šovu. Visi viesi ir sagatavojuši priekšnesumus. Katra valsts pārsteidz ar savu unikalitāti un dažādību. Mūzikli ir par visdažādākajām tēmām: gan par mīlestību, gan varu un cīņassparu. Skolēni bija padomājuši gan par muzikālo, gan vizuālo skatu savos priekšnesumos. Pēc viesu izrādēm kā liels pārsteigums bija ļoti enerğisks turku tautas deju priekšnesums. Krāšņos tērpos, ar lielu entuziasmu turki mūs ievilina savā deju pasaulē, aicinot izmēģināt savu talantu viņu deju soļos. Par lielu pārsteigumu šo dienu filmē vietējā televīzja, un ir patiess prieks nākamajā dienā ieraudzīt projektā piedzīvoto televīzijas sižetā.
Vēlāk dodamies ekskursijā uz Ayasophia muzeju, kas ir Stambulas mošejas Hagia Sophia līdzdarinājums. Apkārtne pārsteidz ar skatu uz Trabzonas pilsētu un antīkumu. Mums tiek uzdāvinātas tradicionālās krāšņās galvas segas, kas līdzinās lakatam. Pēc tam tiek uzņemtas bildes ar tām, akcentējot atrašanās vietu un veidojot neaizmirstamas atmiņas par piedzīvoto.
Tālāk ekskursija mūs ved uz Ataturka paviljonu. No marmora veidota balta māja pārsteidz savā vienkāršībā un ģenialitātē. Apkārt paviljonam paveras krāšņs dārzs, kurā uzmanību pievērš pēc pavasara smaržojošās hiacintes.
Dienas noslēgumā notika masku ballīte. Gan skolotāji, gan skolēni bija ļoti centušies un iejutušies visdažādākajos pasaules pasaku un filmu tēlos. Ballītē varēja ieraudzīt 4 musketierus, Sniegbaltīti, raganas un pat enğeļus. Mūs cienāja ar tradicionālajiem ēdieniem. Ballītē skanēja dzīvā mūzika, par kuru rūpējās turku dziedātājs, kurš gan dziedāja, gan spēlēja klavieres un ģitāru. Vairāk nekā stundas garumā tikām iesaistīti turku dzīrēs. Dejojām pie tradicionālās mūzikas, kas turkiem ir ļoti nozīmīga, jo, redzot to, ar kādu prieku viņi dzied un dejo, neviens nespēj kļūt vienaldzīgs un palikt malā. Vakara noslēgumā tika saņemti sertifikāti un pateicības par dalību projektā.
Piektdiena 5.aprīlis
No rīta neliela atpūta pēc ballītes. Pēcpusdienā dodamies uz ciemos pie pilsētas mēra. Tiekam svinīgi uzņemti pilsētas domē. Dzeram turku iecienīto tēju un izsakām savu viedokli par redzēto un piedzīvoto Trabzonā.
Ātri pagājušas 5 dienas. Esam sadraudzējušies. Vairākas delegācijas jau piektdienas vakarā dodas mājās. Žēl šķirties no draugiem.
Paldies projektam organizatoriem – skolotājiem, skolēniem, vecākiem – par brīnišķīgo un iespaidiem bagāto nedēļu Trabzonā!!!
Sestdiena, 6.aprīlis
Iespaidiem pārbagāti un laimīgi dodamies mājās!!!